пʼятниця, 29 січня 2016 р.

Тема: Урок позакласного читання. У світі казки чарівної
Мета: підтримувати інтерес дітей до казки, закріплювати вміння розрізняти народну й авторську казки; пробуджувати бажання читати казки самостійно; розвивати пам'ять, спостережливість; викликати бажання творити добро.
Хід уроку
I. Організаційний момент   - Добрий день, дітки! Сідайте!
                                 Ви сідайте тихо, діти,
                                 Домовляймось не шуміти,
                                 На уроці не дрімати,
                                 А знання мерщій хапати.

II. Актуалізація опорних знаньПовідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні до нас на гостину завітала казка.
 Казок чимало є на світі                                    Казка стукає у двері
І веселих і сумних                                           Привітаємо її,
Хіба зможемо прожити                                    І щоб нам не говорили
Ми без них?                                                     Ми впізнаємо її.
Казка
Вітаю вас, дорослі і малі,
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я – казка мудра. Хочу вам сказати,
Що кожен з вас мене повинен знати,
Бо, кажуть, казка вчить як на світі жить
Та правду й волю завжди боронить.

 - Дякую, що ви запросили мене на свято. Я прийшла до вас не сама, а зі своїми друзями та подарунками.
1)Бесіда. Казка — це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, приносить багато радощів.
- Казка - давній і мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду й неправду, чесність, справедливість.
Казка народилась у сиву давнину. Дитинство невіддільне від неї .Пригадайте, як ви слухали ви ,затамувавши подих, про курочку рябу, котика й півника, колобка, хитру лисичку.
Казки є літературні, тобто написані письменниками, й народні.
- Хто автор народних казок? Ці казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювалися. Ім’я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною.

Сьогодні наш урок складатиметься із завдань-запитань. Тому урок назвемо- вікториною.
Об’єднаємося у дві команди. Бажаю успіху!

III. Літературна вікторина
I тур « Телеграма від казкового героя»

На наше свято ми запросили багато казкових героїв, але, на жаль, не всі змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Але наші гравці знають все про казки. І зараз розкажуть нам від кого ж  ці телеграми.

Стукіт у двері. Заходить старшокласник, одягнений листоношею Печкіним, який приносить телеграми.
·        Хворію від переїдання: з’їв семеро козенят. (Вовк із казки  «Вовк та семеро козенят».)
·        Приїхати не зможу, бо тато не зробив мені човник та весельце. ( Івасик-Телесик)
·         Терміново викликали лікувати звірів у Африку. Не встигну повернутися. ( Лікар Айболить )
·        Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко, прийти не зможу. ( Курочка Ряба )
·        Прибути до вас не можу. Загубила на балу черевичок. («Попелюшка»)
·          Моя риболовля закінчилася погано. Мене побили, а хвіст опинився в ополонці. (Вовк-панібрат )

ІІ тур «З якої казки?»
1. «Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку…»( «Ріпка»)

2.«Я не пила , я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку…» («Коза-дереза»)

3.«А мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилося, впало та й розбилося.» («Курочка Ряба»)
4. «Уліз ведмідь – семеро стало…» («Рукавичка»)
5.” Жила була маленька дівчинка, мама дуже любила її, а бабуся ще дужче. На день народження бабуся подарувала їй червону шапочку “.(«Червона шапочка»)
  6.” Запросили вовк, ведмідь, дикий кабан, зайчик, лисичку з ними на        обід.
                   - Добре , я з ним прийду , а ви поховайтеся , бо він розірве вас”. («Пан Коцький»)
7. ” Вранці у дівчинки запитали , чи добре вона спала.
                   - Ой, дуже погано! - сказала дівчина, - я цілу ніч не могла           заснути.Бог знає, що за ліжко в мене було. Мені здавалося , що я лежу на камінні і тепер все тіло у мене в синцях”. («Принцеса на горошині»)

8. ” Стали дід з бабою її брати, коли дивляться , аж у неї   ніжка переломлена. Вони взяли її тихенько , принесли     додому, зробили          їй гніздечко, обложили його пір'ячком і посадили її туди.” («Кривенька качечка»)


ІІІ тур «Чарівний кошик.»
Казка-У моєму кошику є різні предмети. Спробуйте відгадати з яких вони казок.

    Члени команд по черзі витягують предмети із кошика, називають цей предмет і в якій казочці він зустрічається. (В мішечку шість – предметів. (яйце, ключ,  солома, пір’я, черевичок, рукавиця.))

 Фізкультхвилинка. - Молодці! Ви всі так добре працювали, що, напевно, втомилися. Тому зараз проведемо фізкультхвилинку, не просту, а казкову, яку робив колись Колобок
                                  У країні казочок
                                  Жив веселий Колобок.
                                  Разом з ним усі звірятка,
                                  Вирушали на зарядку.
                                  Похитали головою,
                                  Раз притупили ногою,
                                  Руки вгору піднесли,
                                  Трішки ними потрясли,
                                  Нахилились вліво, вправо.
                                  Та цього іще замало.
                                  Руки вгору, руки вниз,
                                  Раз присіли, піднялись.
                                  Головою похитали
                                  Й працювати знов почали.

ІV тур «Країна загадок»  (Супроводжується презентацією)
§  Виріс цей хлопчина з малої деревини.
         У печі зміючку спік,
         Сам на дерево утік.
         Його гусятко врятувало,
         на крилечка свої взяло.
         Принесло до тата й мами
         частуватись пирогами… («Івасик-Телесик»)
§  Хто утік від баби з дідом, -
         не міг всидіть на вікні,
         зустрів у лісі різних звірів
         і кожному співав пісні? («Колобок»)
§  Вигнав дід козу із хати,
       та й пішла вона блукати.
       В зайця хатку відбрала,
       всі козу ту виганяли.
       Рак козуню ущипнув –
       Зайцю хатку повернув. («Коза-Дереза»)


§  На городі, що за черга
Дід і баба тут стоять.  
 Тягнуть щось перед собою
  І не витягнуть ніяк.
                                                 (Ріпка)
§   Ти впізнаєш вмить її
  Одяг весь у попелі
  Мачуха все лається
  Сестри насміхаються.
                                                  (Попелюшка)

§  Я – бичок-третячок,
         смоляний в мене бочок.
         Мене з соломи дід зробив,
         бік смолою засмолив. (Солом’яний бичок»)
§  Сидить півник на печі,
     їсть смачненькі калачі.
     Тут лисичка прибігає,
     швидко півника хапає.
     Біжить котик рятувати,
     в лисиці півника забирати.   («Котик і півник»)
§  Маленьке, сіреньке
         біди наробило,
         щось біле, кругленьке
         хвостиком розбило.
         Сумує і плаче бабуся,
         дідусь витирає сльозу,
         а курочка кудкудаче:
-          Я вам золоте принесу. («Курочка Ряба»)
ІV тур «Намалюй Колобка»
Учасники із заплющеними очима малюють Колобка.
-А якою може бути кінцівка  казки?
-Діти, це речення-кінцівка казки : „Вам казочка, а мені бубликів в'язочка" (Виймається з кошика в'язка свіжих бубликів)
-Ви сьогодні молодці, гарно попрацювали, показали себе справжніми знавцями казок. А тому ,я вирішила змінити кінцівку казки: вам і казочка, вам і бубликів в'язочка.